ŽIVLY
Živly představují čtyři základní principy projevu energie, které se projevují ve všech oblastech našeho světa. Tyto živly jsou pojmenovány podle materiálních látek, neboť mají podobné vlastnosti, ale s uvedenými látkami nemají nic společného, protože nemají materiální podstatu. Jak bylo řečeno, jedná se pouze o principy.
C.G.Jung přichází s analogickou čtveřicí tzv. psychických funkcí, které vymezují čtyři psychologické aspekty psychické orientace. Vnímání konstatuje, že něco je, myšlení zjišťuje, co to je, cítění nám říká, zda se nám to hodí, líbí či ne, zda to chceme přijímat či ne, a intuice nám napoví, odkud to pochází a kam to spěje. Psychické funkce představují čtvero přístupů, čtvero psychických aktivit, které nám slouží ke zpracování a příjmu obsahů přicházejících z vnějšku nebo zevnitř.
Jung dále rozlišuje dvojici funkcí „racionálních" (MYŠLENÍ a CÍTĚNÍ) a „iracionálních" (VNÍMÁNÍ a INTUICE). Racionální funkce hodnotí stav okolo sebe, vyjadřují se k situaci objektivně (MYŠLENÍ) nebo subjektivně (CÍTĚNÍ). Iracionální funkce nehodnotí, pouze zpracovávají a konstatují skutečnosti (VNÍMÁNÍ) a možnosti (INTUICE) daného stavu věcí. Pro obě dvojice funkcí platí, že můžeme používat v daný moment pouze jednu z nich. Buďto myslíme nebo cítíme.
INTUICE (OHEŇ) Intuice pojímá věci „skutečně", ale spíše nevědomým "vnitřním vjemem" možností obsažených ve věcech než-li vědomým smyslovým aparátem. Popisuje nálady, možnosti, hledí skrze a okolo. Bez námahy chápe vnitřní smysl dění, detaily a fyzickou realitu zážitku nebo předmětu pomíjí.
MYŠLENÍ (ZEMĚ) Myšlení je funkce, která dosahuje porozumění a hodnocení stavu vnějšího světa myšlenkovými poznávacími prostředky na základě objektivní pravdivosti (na úkor osobního subjektivního prožitku). Dominuje tu logika, rozlišení, roztřídění informací podle kritérií. Je tu obvykle apriorní představa toho, jak má něco vypadat.
VNÍMÁNÍ (VZDUCH) Vnímání konstatuje, popisuje skutečnost na základě smyslových vjemů (přenosu nervových vzruchů). Jde o povrch věcí a zážitků, věci jsou brány takové, jaké jsou - - realita par excellence. Je tu výtečná paměť na detaily, ale schází vědomí souvislostí mezi nimi.
CÍTĚNÍ (VODA) Cítění představuje hodnocení stavu na základě subjektivních pocitů, libostí, na úkor logiky a objektivity. Jediným kritériem je tu příjemné - nepříjemné, milé - nemilé, libé - nelibé ! Hodnocení na dobré a špatné tu neplatí ! Nic není a priori dáno, záleží na momentálním posouzení situace tady a teď. Chování je ryze subjektivní a dosti nevyzpytatelné.
Čtyřpólový magnet
Potom co jsme probrali jednotlivé živly odděleně je důležité se na ně podívat společně. Všechny živly tvoří dohromady tzv. čtyřpólový magnet, o kterém často ve svých knihách mluví František Bardon. Vyobrazení tohoto magnetu vidíte na tomto obrázku:
|