Hypnóza pro dospělé a děti

Napsal Okult.bloger.cz (») 2. 6. 2011 v kategorii Psychologie, přečteno: 1611×
vse/roilion04.gif

 

Hypnóza

                                             pro dospělé i děti


 Jaké typy problémů lze pomocí hypnózy řešit? Uplatnění hypnózy je velmi široké: neurózy - neurastenie, různé fobie, hypochondrie aj., nespavost, obezita, astma, ekzém, závislosti (nikotin, lehčí formy alkoholové závislosti), impulzivita, lehké deprese, tréma, snížené sebevědomí, ale s jistou dávkou zdravé skepse třeba i plešatost, bolest, bradavice, alergie nebo neplodnost, kde nebyly prokázány tělesné příčiny.

  Lze pracovat téměř s čímkoli - nejdůležitější je odhodlání klienta se stávající situací něco dělat. U dětí patří k typickým problémům, které jsou hypnózou ovlivnitelné, enuréza (pomočování), emoční labilita, podceňování se, bolesti bez tělesného podkladu a častá nemocnost. Za jakých podmínek je možné provádět hypnózu i u dětí? Pracujeme s dětmi od 5-6 let věku.

   Podmínkou je souhlas rodičů, resp. zákonných zástupců. První schůzka probíhá právě s rodiči bez přítomnosti dítěte a domlouvá se konkrétně další postup. Další informace na této stránce se týkají hlavně hypnózy u dospělých - dětská hypnóza má určitá specifika. Co je to hypnóza a hypnabilita? Hypnóza je změněný stav vědomí, v němž je pozornost zhypnotizovaného člověka dokonale soustředěna na hypnotizéra a jeho sugesce (= instrukce; to, co říká).

   Hypnabilita je pak hloubka hypnózy, do níž je daný člověk schopen se ponořit. U každého je jiná. Neplatí ale vždy, že čím hlubší hypnóza, tím lepší výsledky - i méně hypnabilní klient může dosáhnout výrazného zlepšení. Co se během hypnózy děje? Je několik způsobů, jak hypnotický stav využít ke zlepšení situace klienta. Nejčastěji se působí přímo na daný problém. Během hypnózy se dosáhne maximálního uvolnění a jakoby očištění, takže kdo přišel nervózní, bývá po skončení seance zklidněný, a kdo přišel utlumený, bývá nabitý energií.

  V hypnóze se lze také vrátit v čase a dobrat se vzpomínek na dřívější události, které nejsou za bdělého stavu dostupné (jsou jakoby zapomenuté), pouze nepracujeme s regresí do minulých životů (nevěříme na ně). Lze vyvolat i vzpomínky na nějakou velmi příjemnou událost, kterou dotyčný v hypnóze znovu prožije. Je pro někoho hypnóza nevhodná? Není vhodné hypnotizovat člověka trpícího závažnými neurologickými nebo psychiatrickými potížemi - ten by se měl předem informovat u svého lékaře. Překážkou je i výrazněji podprůměrný intelekt. Kolik hypnotických sezení je zapotřebí? Znepokojivě častá otázka.

  Někdy (pohříchu ne příliš často) se podaří dosáhnout velkého pokroku velice brzy, třeba už po prvních dvou třech sezeních, někdy může práce trvat i několik měsíců - toto se týká hlavně osobnostních problémů (v USA, kde má velkou tradici psychoanalýza, byste chodili na konzultace dva tři i pět let). Takovým základem v ostatních případech je 5-10 sezení.

   Vždy však záleží na individuální dohodě a postupu práce. V začátcích se trochu obrušuje ostražitost klienta a hypnóza se v úvodních sezeních postupně prohlubuje. Sezení trvá zhruba 45 minut a optimálně probíhá jednou (někdy dvakrát) do týdne; u závislostí zpočátku častěji (podle míry abstinenčních příznaků). Je hypnóza zázračná metoda? Mnoho lidí si představuje, že přijdou za psychologem - hypnotizérem a ten se na ně nějak podívá nebo něco udělá a tím způsobí zázrak, že všechny problémy se v ten moment vyřeší. S realitou nemají tyto představy nic společného.

  Jestliže se např. potíže vyvíjely několik let (jak tomu obvykle je), nelze předpokládat, že se je podaří odstranit za dva týdny. Klient je rovněž vždy aktivním účastníkem celého snažení - pro úspěch postupu se musí zapojit a dle dohody s psychologem provádět např. relaxační nebo dechová cvičení, nevyhýbat se obávaným situacím, změnit životní styl, promluvit si o nepříjemných věcech s partnerem atp. - u každého klienta a každého typu problému je to jiné.

   Pouhé pasivní vyčkávání předurčuje společnou práci psychologa a klienta k neúspěchu a je oboustrannou ztrátou času a energie. Naopak osvícený klient vědomý si faktu, že věci chtějí svůj čas, a ochotný vynaložit určité úsilí, má solidní šanci na úspěch. Další informace o hypnóze: Nikdo nemůže být zhypnotizován proti své vůli. Hypnóza vedená odborníkem je zcela bezpečná. Podmínkou je důvěra k hypnotizérovi. Někteří lidé obávají ztráty kontroly nad situací během hypnózy.

  Zapomeňte na filmy - prakticky není možné přinutit člověka dělat něco, co sám nechce nebo co je v rozporu s jeho přesvědčením. Rovněž není pravda, že v hypnóze na sebe člověk prozradí něco, co nechce. Značná míra sebekontroly klientovi normálně zůstává.

  Není-li zhypnotizovaný člověk z nějakého důvodu (třeba infarkt hypnotizéra) dehypnotizován (probuzen z hypnózy), přechází hypnóza v normální spánek, z něhož se po chvíli dotyčný probudí. Hypnózu provádí psycholožka PhDr. Michaela Peterková, která prošla postgraduálnimi kurzy pod vedením prof. PhDr. Stanislava Kratochvíla, CSc., patrně nejlepšího českého hypnoterapeuta. Řešení problémů pomocí hypnózy nabízíme v rámci služeb alternativního léčitelství.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel tři a šest