V USA extrémní mrazy, v Austrálii taková vedra, že hoří lesy a taje asfalt.
V Česku padly skoro tři desítky teplotních rekordů, na Floridě po letech padá sníh.
Zatímco Česko má za sebou skoro jarní soboru, v USA řádí již několik dní sněhová bouře a kruté mrazy. Ve státě New Hampshire na hoře Mount Washington, nejvyšším bodě severovýchodu USA, klesla teplota vzduchu na minus 39 stupňů Celsia - pocitová teplota byla kvůli chladnému vichru až minus 69 stupňů Celsia. Austrálii mezitím ohrožují důsledkem veder lesní požáry, na předměstí Melbourne hořelo i několik domů.
Západ Německa sužují záplavy, z koryta se vylily Rýn, Mosela, Dunaj i další řeky. Krizové štáby zastavily lodní dopravu na Rýnu i Mohanu. V Česku naopak padaly teplotní rekordy.
V Montaně -50, na Aljašce +10 stupňů. USA se potýká s výkyvy počasí.
Mrazy trvající od vánočních svátků si ve Spojených státech amerických vyžádaly již devět obětí. Studené počasí se přesunulo ze severu i na jihovýchod země. Teplotní rekordy budou nejspíše padat i v tomto týdnu.
Mimořádně mrazivé počasí v Severní Americe nepolevuje. Meteorologové mrazy předpovídají od Texasu po hranice s Kanadou a od Montany k pobřeží Atlantiku. Teploty na americkém středozápadě dnes sahají až k minus 30 stupňům Celsia; ve státě Indiana kvůli tomu zrušili vyučování ve státních školách. Rekordy mohou přijít i v dalších dnech, neboť první týden roku 2018 podle všeho úlevu Američanům nenabídne.
„Studené počasí rozhodně nekončí a to nejhorší teprve přijde,” řekl meteorolog Taylor Ward televizi CNN. Mimořádná zima panuje už od vánočních svátků a i v novém roce nepřestávají padat teplotní rekordy. Obyvatelé Chicaga prožili nejchladnější zaznamenaný 1. leden, když teplota celý den nepřesáhla 17 stupňů pod nulou. Rekordních minus 28 stupňů Celsia je dnes i v indianském Lafayette, město Aberdeen v Jižní Dakotě zase oznámilo „stoletý mráz”, když teplota spadla na minus 36 stupňů Celsia. Až na dechberoucích 50 stupňů pod nulou stanovili meteorologové po započítání účinků větru pocitovou teplotu v horách na severovýchodě Montany.
V zasažených oblastech se rušily nebo odkládaly pravidelné novoroční kulturní akce, včetně ohňostroje ve městě Omaha v Iowě nebo setkání otužilců v Chicagu. V celém státě Indiana včetně milionového Indianapolisu dnes zůstaly zavřené vysokoškolské koleje a třídy státních škol. Nezvykle kruté mrazy ale udeřily i na jihovýchodě USA v Georgii, Alabamě, Mississippi a Louisianě.
Města po celé zemi otevírají speciální útulky pro osoby bez domova. Přesto už podchlazení v USA za poslední týden podlehlo nejméně devět lidí. D va mrtvé našli policisté v Milwaukee, jeden muž zemřel na ulici v severodakotském Bismarcku. Oběti mrazů oznámili i záchranáři ve státech Západní Virginie a Illinois. Dosud poslední oběť je hlášena ze St. Louis: v kontejneru s odpadky byl nalezen mrtvý bezdomovec poté, co teplota v noci klesla více než 20 stupňů pod nulu.