Marihuana -Cesta do pekel. Nebo záchrana?

Napsal Okult.bloger.cz (») 26. 9. 2010 v kategorii LSD árium...a vše kolem D-R-O-G, přečteno: 1700×
new014.gif

 

Marihuana -Cesta do pekel. Nebo záchrana?


Cannabis je jedna z nejstarších psychoaktivních rostlin, které lidstvo zná. V podobě marihuany nepřestává být předmětem vášnivých sporů.

„Pokud bychom provedli srovnání konopí s řadou zcela legálních léků, museli bychom dojít k závěru, že nejprve by se měly zakázat tyto léky, neboť mnohé jsou škodlivější, nežli konopí" tvrdí profesor Lumír Ondřej Hanuš, mezinárodně uznávaný analytický chemik v oboru farmaceutické chemie.

V současnosti působí na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě a svou práci zasvětil výzkumu chemických látek obsažených v konopí.

Na AIDS i bronchitidu

„Léčebné účinky nám naznačují, kde všude by bylo možné léčivé konopí, jeho obsahové látky či jejich deriváty používat. Jde například o rozšíření bronchů při bronchiálním astma; v Jeruzalémě je běžně podáváno i dětským onkologickým pacientům při chemoterapii jako prevence dávení způsobeného cytostatiky; předepisuje se i k povzbuzení chuti k jídlu jako paliativní léčba anorexie způsobené antivirálními léky, nemocemi souvisejícími s AIDS či pokročilým stadiem rakoviny; je výborným analgetickým prostředkem při bolestech, které vám již neumožňují běžný život, pooperačních bolestech či fantomových bolestech," tvrdí profesor Hanuš.

Probíhají úspěšné zkoušky na poli léčby roztroušené sklerózy, dětské mozkové obrny, nebo snížení nitroočního tlaku,“ sčítá profesor Hanuš všechna pozitiva konopí.

Možnosti jsou obrovské

Tím výčet možností marihuanové terapie ovšem podle Lumíra Hanuše zdaleka nekončí… „Marihuana se rovněž výborně osvědčila v terapii křečových onemocnění, jako je například epilepsie. Má neuroprotektivní účinek při zranění hlavy, snižuje poškození způsobená mozkovou mrtvicí a může hrát svoji roli i u Alzheimerova onemocnění.

Velké naděje vidíme v jejích možnostech při léčbě poruch pohybového ústrojí – zabraňuje totiž řídnutí kostí. Dnes již víme, že kosti se nám celý život rozpouští a opět znovu seskupují, jakmile tento proces přestane fungovat, nevyhnutelně přichází artróza. Jak bylo zcela nedávno prokázáno výzkumy v Jeruzalémě, právě tomuto procesu dokáže marihuana předejít. Účinná je proto i při Huntingtonově či Parkinsonově chorobě a při revmatoidní artritidě. Velmi nadějné výsledky vykazuje také při léčbě Crohnovy nemoci. Domnívám se proto, že hlavním problémem použití konopí v lékařství je skutečnost, že je zapsáno na „černé listině", kam by spíše patřil alkohol a tabák," říká profesor Hanuš.

Když lék škodí

Problém je v tom, že konopí se v poslední době užívá mnohem víc ne jaklo lék, ale jako droga. A tady jsou její účinky víc než sporné.

Užívání marihuany u adolescentů a u mladých dospělých může být příčinou psychotických poruch, které se projeví až v pozdějším věku. Podle nedávných výzkumů z Nizozemska se během čtyř let psychotické problémy vyskytly u 21% vyznavačů marihuany. Studie odhalila ještě jednu souvislost - čím větší dávku marihuany osoba konzumuje, tím větší je u ní pravděpodobnost, že se u ní psychotické stavy opravdu vyvinou. K hlavním psychotickým symptomům patří bludy a halucinace.

Riziko vzniku těchto symptomů sice není velké, ale podstatně se zvyšuje u osob, které mají k psychotickým stavům určité predispozice. Psychické poruchy různého stupně se v průběhu života vyvinou téměř u třetiny osob. Častým jevem bývají **halucinace a paranoia.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel třináct a devět