Bez vody se nedá žit. Voda - základ života, živá voda. O vodě vždy přemýšlíme jako o základní podmínce pro všechny živé organismy. Existuje ale také voda smrti?
Podle vědců ano, i když je křišťálově čistá. Přesto v ní může žít bakterie Micromonospora echinospora.
Smrt z krasu
„Tato mimořádně jedovatá bakterie se teprve nedávno stala objektem zájmu dnešních vědců,“ upozorňuje toxikoložka Antoniette Hayesová, která pracuje pro jednu velkou farmacuetickou firmu a spolu s kolegyni je autorkou nové přelomové teorie o smrti Alexandra Velikého. Legendárního vojevůdce prý mohla zabít voda, kontaminovaná právě touto teorií.
Micromonospora echinospora se vyskytuje v krustách usazenin uhličitanu vápenatého, který tvoří vápenec a vápencová pohoři, jeskyně i krasové útvary. Objevena byla koncem 20. století jedním chemikem, který sbíral vzorky hornin poblíž texaského Waca.
Smrt pro buňky
Tato nebezpečná bakterie vylučuje mimořádně jedovatou látku calicheramicin, která přímo ničí buňky. Nepijte proto typicky azurově modrou vodu z krasových útvarů a vodopádů (barvu způsobuje množství minerálů), i když působí křišťálově čistým dojmem.
Tyto tzv. cytotoxiny vyvolávají silné nervové a svalové bolesti, třesavku a vysokou teplotu. Brzy přichází kóma a po něm následuje smrt.
Podle doktorky Hayesové a její další americké kolegyně Adrienne Mayorové právě tímto jedem zemřel legendární hrdina Alexandr Veliký, když se napil vody obsahující jedovaté bakterie z vápencového vodopádu.
Bolestivá otrava
Na severu Peloponésu jej vytváří říčka, jíž se v antických dobách říkalo Styx – tak, jak se jmenovala v legendách mýtická řeka, oddělující světy živých a mrtvých.
Alexander zemřel v Babylónu po jedné z drsných pitek. Náhle jej začala mučit strašlivá bolest v boku, dostal vysokou horečku, přestal mluvit. Hýbat mohl jen rukama a jak ochrnutí pokračovalo, pak už jen očima. Nakonec upadl do komatu a po dvanácti dnech – bylo to 11.června 323 př. n. t..
Zemřel jako bohové
Podle obou amerických toxikoložek to mohl být následek otravy vodou z této řeky. O její jedovatosti se údajně v minulosti nepochybovalo, dnešní detailní rozbor však chybí.
Alexander tak skonal stejně jako bohové, které nejvyšší vládce Zeus trestal za porušení přísahy, již skládali u řeky Styx. Museli se napít její vody a po celý rok pak nemohli dýchat ani mluvit a nedokázali se pohnout.
S novou teorií smrti vojevůdce přišly obě vědkyně na nedávném toxikologickém kongresu v Barceloně.
Užitečné vraždění
Micromospory vzbuzují sice děs, ale dokáží být také velice užitečné. Jednak se z nich vyrábějí silná sntibiotika, jako je například gentamicin.
Hlavně se však analogy tohoto buněčného jedu používají při cílené terapii proti rakovině. Calicheamicin a esperamycin jsou dnes nejúčinnějšími látakmi, užívanými k léčbě nádorů. Tato cílená biologická léčba umí zasáhnout přímo klíčové struktury nádorových buněk a znemožní například jejich výživu, aniž trpí zdravá tkáň.