Uvařte si národní čaj. Voní a léčí.
Cítíte ? Už začínají kvést! Vůně lip patří k začátku léta – vlídné, klidné, nadějné. Tak jako celý strom.
Lípa je symbolem českého národa a ozdobou české krajiny. Krásné, mohutné stromy, často svědkové ubíhajícího času staré stovky let, lákají včely i unavené poutníky.
Vypít čaj umí každý
V zimě nám pak opojnou letní atmosféru svou vůní připomene lipový čaj. Nezapomeňte si proto nasbírat lipové květy – je právě čas Nejlepší jsou totiž květy sotva rozvité!
Můžete si sami zkusit vyrobit i LIPOVÉ BONBÓNY - jednoduchý recept na zdravé mlsání naleznete na konci článku.
Čaj z lipového květu vyvolává pocení a rozpouští hleny. Proto se používá především jako podpůrný prostředek při horečnatých onemocněních, jako je nachlazení nebo chřipka. To ví asi každý, ale to rozhodně není všechno.
Vykoupejte se - zezlátnete
Koupel v odvaru z lipového květu dá kůži jemný zlatavý nádech. Na koupele se lipový květ používá nejen pro krásu, ale také při neurózách. Lipový nálev má totiž prokazatelnýi utišující a spazmolytický účinek.
Keltové si kdysi podle některých tradic přikládali čerstvé listy lípy na unavená oční víčka, vyjasňuje to prý pohled. V keltském stromoskopu je stromem lidí zrozených ve dnech 13. 3. až 20. 3. a 14. 9. až 22. 9., v každém případě lidí velmi oblíbených a úspěšných.
Od hlavy k patě
Nálevem z lipového květu se dá i kloktat nebo vyplachovat ústa. Je dobrý i pro žaludek.
Hlavní účinek lipového květu je potopudný. Vyhání z těla horečku, pomáhá při nachlazení, chrapotu, únavě, zánětech. Diureticky účinkuje při chřipce, bronchitidě, angíně, zápalu plic, zánětech ledvin a močového měchýře.
Předepisuje se i jako protizánětlivý prostředek při zánětech dýchacích cest, funkčních onemocněních žaludku a střev.
(Ne)zapomeňte na průjem!
Lípa působí léčivě na mnoho různých chorob. Lipové listy se dříve vkládaly do úst, aby se zabránilo tvorbě puchýřků, šťáva z nich měla zabránit vypadávání vlasů. Listy spařené vodou se mohou přikládat na popáleniny, smíchané s vínem zase na končetiny proti svalovým křečím.
Lipový květ obsahuje éterický olej (0,04-0,1 %), kterého hlavní složkou je farnesol, slizovité látky (v listenu), třísloviny, flavonoidy, tilirozid (s potopudným účinkem), saponiny, sacharidy, vitamin C aj. Proto včely z lipového nektaru dokáží vytvořit jedinečný med.
Z lipového dřeva se dodnes připravuje živočišné uhlí, což je účinný prostředek proti střevním katarům i otravám.
A teď ty slíbené Lipové bonbóny
120 g medu, 100 g krystalového cukru, 2 lžíce velmi silného lipového čaje, šťáva z poloviny citronu
Med, krystalový cukr, lipový čaj a citronovou šťávu vaříme tak dlouho, až při zkoušce drátěným očkem získáme tzv. velkou perlu. To znamená, že kapka cukru s medem na talíři tvrdne. Pak hmotu vylijeme na navlhčenou nebo namaštěnou desku, mokrým nebo namaštěným nožem krájíme na kostičky a po ztuhnutí ji ukládáme do sklenic pod víčko, aby nezvlhly. Lipové bonbony jsou velmi dobré proti kašli a při nachlazení.